sadaļa: LEKTORI RAKSTA
autors: IRINA DOBROVOĻSKA

Dažreiz grūtajos brīžos mēs domājam, ka no mums pašiem nekas nav atkarīgs. Viss notiek it kā pats no sevis – vai runa iet par reformām un procesiem valsts mērogā, vai ekonomisko situāciju, bezpajumtniekiem, nelabvēlīgām ģimenēm, pamestiem bērniem... tā Jūs turpiniet domāt, cik mazi un nenozīmīgi esiet, lai to visu varētu izmainīt. Bieži vien cilvēki saka: Nu ko es varu, esmu taču parasts cilvēks”.
Bez šaubām, ir lietas, kuras mēs nevaram ietekmēt, piemēram, laika apstākļi, gadalaiku maiņa, laika plūsma, vecums utt. Bet, kā zināms, nav sliktu laika apstākļu - ir nepiemērots apģērbs. Kas attiecās uz laiku, tad parastajiem cilvēkiem laika ir tik pat daudz cik prezidentiem un milionāriem. Vecums? Piekrītu, ka mēs nevaram pilnībā izvairīties no vecuma ietekmes uz mūsu ārējo izskatu, bet izmaiņas skars tikai mūsu ķermeni. Taču, ja apzinies, ka mūsu dvēsele ir nemirstīga un tai nav vecuma, no ta iegūst arī ķermenis. Vai esi pamanījusi, ka daudziem cilvēkiem gados it kā nebūtu vecuma, viņu acis spīd, viņi ir spēka un enerģijas pilni. Viņi ļoti mīl dzīvi un dzīve atbild viņiem ar to pašu, un vecums atkāpjās...
Īstenībā, ļoti daudz ir atkarīgs no mums pašām. Katra no mums ir spējīga izdarīt daudz labu darbu, katra var būt noderīga. Viss ir atkarīgs no tā, vai Tu tam tici. Īstenībā, katrai no mums ir pa spēkam ja nu ne izmainīt pasauli, tad kļūt par lielu izmaiņu iniciātori. Un šo izmaiņu rezultātā galu galā izmainīsies arī pasaule.
Es nojautu to arī agrāk, un papildus pierādījumu tam guvu, noskatoties amerikāņu mākslas filmu „Maksā uz priekšu” vai „Pay it forward”. Es ļoti iesaku tev šo filmu noskatīties. Žēl tikai, ka tai ir dramatiskas beigas. Nodrošinies ar salvetēm...
Šajā filmā vienpadsmitgadīgais puisis Trevors socialo zinību stundā ir saņēmis uzdevumu izstrādāt plānu, kā viņš var izmainīt pasauli. Šīs plāns bija jāsastāda gada laikā. Šeit jāpiebilst, ka viņa mamma bija alkohola atkarīgā un audzināja viņu viena pati. Viņa vecāmamma tāpat bija alkoholoķe un dzīvoja uz ielas.
Jau nākošajā sociālo zinību stundā Trevors ir piedāvājis paša izstrādāto programmu ar nosaukumu „Maksā uz priekšu”. Programmas īstenošanu viņš sāk ar sevi: viņš palīdz trīs cilvēkiem, piedāvājot katram no tiem izdarīt pa labam darbam vēl 3 cilvēkiem. Tie trīs tad turpmāk palīdzēs vēl trijiem utt.
Trevora pirmais labais darbs bija palīdzība kādam vīrietim-bezpajumtniekam, kas turklāt bija narkomāns. Puisis piedāvāja viņam pārnākšņot savas mājas garāžā. Pateicībā par to vīrietis salaboja Trevora mammas mašīnu. Vēlāk viņš izglāba no pašnāvības sievieti, kas grasījās lekt no tilta upē.
Trevors vēlējās arī palīdzēt savai mammai sakārtot viņas dzīvi. Viņš iepazīstināja viņu ar savu sociālo zinātņu pedagogu. Tas bija viņa otrais labais darbs.
Vēsts par šo programmu, kā arī par labiem darbiem izplatījās ļoti ātri un galu galā nonāca līdz Trevora vecaimammai. Vecāmamma glābj no policistu izsekošanas vienu bandītu. Vēlāk tas bandīts, būdams ievainots nokļūst kādas slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Un atceroties par labiem darbiem viņš atsakās no neatliekamās palīdzības, palaižot pa priekšu meiteni, kuru piemeklējusi astmas lēkme... Vēlāk bandīts ir izstāstījis par šo plānu kādam Losandželosas žurnalistam, kas savukārt ir izlēmis satikties ar Trevoru lai uzņemtu par viņu sižetu.
Ja Tu vēl neesi aizmirsusi, visi šie notikumi kļuva iespējami pateicoties vienkāršā vienpadsmitgadīga puiša rīcībai!
Vai vien vari iedomāties, kāds spēks ir TEVĪ?
Lūdzu padomā, kā Tu vari izmainīt pasauli!
Ar mīlestību un pateicību,
Irina