Veselības kokteiļi


sadaļa: JAUNĪBAS NOSLĒPUMS
autors: INESE PRISJOLKOVA

 Pēdējā laikā saņemu dažādus jautājumus par to- ko ēd cilvēks, kad neēd gaļu un ko dzer, ja nedzer alkoholu. :)))



Tad nu tagad te padalīšos ar savu šodienas ēdienkarti.
 
Kopš jaunības, skaistuma un veselības tēmas atklāšanas, man tagad ir jauns paradums ik pa laikam sevi palutināt ar dažādiem veselības vai vitamīnu kokteiļiem.
 
Burtiski šobrīd esmu sev pagatavojusi ingvera saknes tēju, kam pievienoju drusku piparmētru lapiņas, citrona šķēlīti un medu. Tā es nodrošinos pret saaukstēšanos un daru labu savai gremošanas sistēmai (kā zināms ingvers tur ir labs palīgs).
 
Man tūlīt ir paredzēts iet peldēt un esmu pamanījusi, ka daudz vieglāk noģērbties šajā vēsajā laikā un ienirt aukstajā ūdenī ir tad, ja esi no iekšpuses riktīgi silts. Tas pats attiecas uz iešanu laukā aukstā drēgnā laikā.


Manā gadījumā jau varētu iepriekš kādu nelielu krosiņu ar suni uztaisīt, bet es kaut kā esmu paradusi – kā iet, tā peld. Tad nu man te savas metodes un rituāli kā uzsildīt ķermeni iepriekš, kas noder arī parastām ikdienišķām situācijām šajā skaistajā rudenīgajā laikā.
 
Runājot par ēšanu.


No rīta manas brokastis bija cits garšīgs kokteilis – trīs dažādu šķirņu rieksti medū, kam pievienotas rozīnes un žāvētas aprikozes. Visu to samaisu kafijas tasītes lieluma trauciņā un faktiski līdz pat pusdienlaikam ēst nemaz neprasās.
 
Bet ja nebūtu ēdusi šo, tad visticamāk, ka būtu aplējusi ar verdošu ūdeni vai nu auzu pārslas vai rīsus un pagaidījusi, lai uzbriest un lūk, brokastis gatavas. Klāt karotīti medus vai pašas vārīta ievārījuma un...kas var būt labāks par šo. ;)
 
Pusdienās būs sautējums no burkāniem un zirnīšiem
 
Savukārt vakariņās pupiņu salāti.


Citā vakarā būtu rīvētu svaigu sakņu salāti, kam atkal klāt rieksti un žāvēti augļi.

 
Viss tas pats, ko ēstu iepriekš, tikai bez gaļas. Klāt ir nācis viens jaunums – katrā ēdienreizē pievienoju pāris karotes labas eļļas. Vai sezama eļļu, vai olīveļļu, pirms tam lietoju vīnogu kauliņu eļļu. Šad tad ēdienam pārberu karotīti samaltu linsēklu.
 
Eļļas nepieciešamas, lai sevi nedaudz „ietaukotu”. Piedevām to daru gan no iekšpuses gan ārpuses.
 
Piemēram – vislabākais ķermeņa krēms ir naturāla nerafinēta laba eļļa.
 
Piemēram, tūlīt būšu nopeldējusies, ieiešu kontrasta dušā, tad norīvēšos un tad „pabarošu” ķermeņa ādu ar olīveļļu. Rezultāts dikti labs. Bet svarīgi, lai tas viss ir no iekšpuses un no ārpuses.


Runājot par padzeršanos - es esmu sākusi daudz dzert dzīvo ūdeni (tātad nevārītu ūdeni vai nu no avota, vai akas), lai šūnas atjaunojas.


Vēl es audzēju burkās rīsu sēni un dzeru to ik dienas. Austrumos to lieto pret visām vainām. :)

Tad nu es tagad ņemu suni un dodos peldēt (starp citu ārā līst, tas nozīmē, ka būs īpaši kaifīgi), bet Tevi es varētu aicināt padalīties ar savām receptēm un veselības kokteiļiem, kas savukārt man un citiem var noderēt.
 
Lai Tev brīnišķīga diena!
Komentāri (20)  |  2010-10-13 22:33  |  Skatīts: 11807x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
dzintra* - 2010-10-14 16:35
varu padalīties savā pieredzē: pirms jau krietna laika, pēc ieteikumiem atklāju savā ēdienkartē GĪ sviestu. Tas būtība ir karsēts, dzidrināts sviests, arī ļoti plaši tiek izmantots, organisma ieeļļošanai to var no rīta tukšā dūšā lietot, var smērēt uz ķermeņa, tam piemīta tāda maiga sviesta smarža.Šājā sviestā ir ļoti labi arī cept, jo visas organismam nevajadzīgas un kaitīgas vielas tajā vairs nav. Tas esot ļoti dziedniecisks. Internetā par to ir daudz rakstu. :)


pele* - 2010-11-28 07:50
Paldies,Inese-ļoti iedvesmojoši!
Dzintra.Man jau gan šķiet,ka ja nu ēd to sviestu,tad ēd sviestu un nevis sabojātus produktus.Lai kā tos arī nesauktu-dzidrināti utt.Sviestā ir jābūt tam,kam tur jābūt,nevis "piena tauku pasta"- ....

Evī* - 2011-01-04 17:03
Ilgi domāju kurā sadaļā lai uzrakstu savu jautājumu. Nolēmu šinī. Un tas ir tāds - Inese, Tu ļoti skaidri un saprotami savā grāmatā apraksti ūdens tēmu, t.i. cik svarīgi to lietot un kādos veidos, taču mans jautājums būtu par minerālūdeni, kas ir karbonizēts (gāzēts), vai tādu lietot būtu slikti un vai tas ir dzīvs ūdens utt. (vai arī tādā ūdenī var ielikt informāciju). Iepriekš paldies par atbildi!

Inese* - 2011-01-04 17:35
Informāciju noteikti var ielikt, par to nav šaubu.
Bet tas, kas varētu nebūt tik labi - tie ir tie burbuļi vēderā. Tam, man liekas, ka vajag pieiet prātīgi, dozējot cik daudz dzer gāzētu ūdeni un cik tam pretī tiek negāzēts:)

Anonīms* - 2011-03-06 16:31
Meitenes, kas Jums interesants organisma spēcināšanai šajā pirmszaļumu periodā?
Man katru gadu ap janvāri-februāri organisms pats paprasa diedzētus graudi'ņus, pa saujiņai dienā pie jebkā, spēks un enerģija garantēti. Svaigas dzērvenītes ar medu, vakarā pa kādai ķiploka daiviņai,- esmu aizmirsusi, kas ir saaukstēšanās un kas tās pa gripām, ko apkārt runā....
Noteikti jau gaidam bērzu suliņas un protams pumpuriņus,- tie ir nenovērtējami. Mani iecienītākie- bērzu, liepas, upeņu, jāņogu. Gan jau mūs katru pats pieaicinās attiecīgais koka zariņš,- kas nu kurai atiiecīgajā peridā ir nepieciešams.
Dikti jau nu gaidam pirmos nātriņu, pieneņu, gārsiņu dzinumiņus,- salātiņi, zaļie kokteilīši....mmmmm, kas par sevis lutināšanu!
Pastāsties, kas Jums ir pūra lādītē.

perla - 2011-03-06 17:06
...ai, nedaudz nošāvu gerizi,-neielogojos un sanāca anonīms rakstiņš, lai būtu viss jaukāk, uzreiz atzīšos-, esmu tā autoriņš.

Anita* - 2011-03-07 00:10
Piekrītu Dzintrai par GĪ sviestu, tas ir ļoti veselīgs, garšīgs, un vēl, no pieredzes varu teikt, ka iesmērējoties ar šo sviestu, āda kļūst pasakaina, samtaina, jauna, vienkārši super!

Gunita* - 2011-03-07 02:20
Mana puura ladiite ir salati-veselibas salati!Sariveju burkanu,abolu,pielieku rozines,saulespuku seklinas,kadu riekstu,dzervenes un karoti medu.Kopa ar teju ir labs paediens.
Lai Jums labi garso!

Inga* - 2011-03-07 17:51
Cik daudz vēlams šos pumpurus ēst un kādā veidā?

perla - 2011-03-08 02:03
Inga*
Tāds noteikts lietošanas daudzums kā jau jeburiem zaļumiem manuprāt nav noteikts,- jāvadās vairāk pēc izjūtām.
Es, personīgi pa saujiņai pumpuriņu dienā atzīstu par pietiekošu, noteikti jāseko aŗī, lai nemodarītu zariņiem pāri.

Inese* - 2011-11-01 22:00
Varbūt kāds var padalīties ar receptēm, kur viena no galvenām sastāvdaļām būtu ķirbis?

Vakar iesākām griezt ķirbi un tiešām krietni pieēdāmies (izvārīju gan zupu, gan uztaisīju salātus), bet ķirbim no tā tikai tāda maza šķēlīte patērējās.
Šodien nesaprotu kā mēs to taisamies apēst.

Ok- izcepšu vēl ķirbju pankūkas un uztaisīšu sautējumu. Bet...ko tālāk?
Kā jūs tiekat galā ar ķirbi ? :)))

Sintija* - 2011-11-01 23:50
Jauki! Mani arī interesē šis jautājums. Internetā it kā ir daudz recepšu, bet lielie ķirbji par tām tik smej, jo patiešām vienā reizē var izlietot pāris šķēles, bet ledusskapī tiem milžiem nav vietas. Katru dienu jau arī ķirbi neēdīsi un sulu arī par daudz nevar dzert. Es arī gaidu idejas. :)

:))* - 2011-11-02 00:16
Ķirbju kūka - pīrāgs , garšīgi ..

http://www.cetrassezonas.lv/lv/receptes/tartes/recipe.php?id=43203

vai

http://virtuve.calis.lv/receptes/miltu-izstradajumi/tortes-un-kukas/kirbja-kuka-ar-iebiezinato-pienu/

parasti jebko, ko kārojas no jauna gatavot, meklēju un izmēģinu no portāla receptes.lv Ideju ir ļoti daudz, kur ķirbi izmantot....

http://www.receptes.lv/receptes/meklet:kirbis/

Eksotiskāki ieteikumi der arī Mārtiņa Sirmā mājas lapā, par ķirbi gan nekā vērā ņemam šoreiz nav :(
bet citām receptēm varbūt noder...

http://sirmais.com/







:))* - 2011-11-02 00:41
Vēl ieteikums nemest ārā vērtīgās ķirbju sēklas, jo tās ir īpaši veselīgas gan svaigā, gan žāvētā, gan apceptā veidā !

astere* - 2011-11-02 01:58
ĶIRBJU PIKANTĀ ZUPA
3 palielas šķēles ķirbis
2 seleriju kāti vai sakne
3 burkāni
1 sīpols
3 daiviņas ķiploka
1 čili pipars
1 l vistas buljona
1 ēdamkarote karija
1 ēdamkarote kurkuma
pētersīļu zaļumi
100 g ķirbju sēklu
200 g 10% saldā krējuma
pipari
sāls
sviests

Burkānus un selerija kātus notīra, sagriež gabaliņos, ķirbi (apmēram 3 palielas šķēle) sagriež gabaliņos. Visu liek vārīties nelielā ūdens daudzumā.
Sīpolu sasmalcina un apcep sviestā, pieliek dārzeņiem.
Izvārītus dārzeņus kopā ar ķiploka daiviņām sasmalcina blenderī viendabīgā masā. Masai pielej vistas buljonu, pieliek kurkumu, kariju, sasmalcinātu čilī piparu, melnos piparus un sāli, uzvāra, pielej krējumu.
Ķirbju sēklas nedaudz apcep uz sausas pannas, dzirnaviņās nedaudz sasmalcina. Zupu pasniedz pārkaisītu ar ķirbja sēklām un selerija zaļumiem.

DĀRZEŅU PANKŪKAS

Sastāvdaļas pankūkām:
3 kartupeļi
2 burkāni
1 paprika
1 sīpols
1 ķiploks
Kāposts vai cukīni vai ķirbis
1 ola
milti
garšvielas
zaļumi
Mērcītei:
Dilles
Majonēze
Krējums
Kečups
garšvielas
Pagatavošana:
Pankūkas: Visas sastavdalas sarīve, pievieno olu un miltus, samaisa, lai veidojas viendabiga masa. Pēc vēlmes dārzeņus var rīvēt gan skaidiņās, gan putrā, kā kuram labāk garšo.
No garšvielām jāpievieno tikai sāls un pipari, jo pārējo garšu buķeti veido pankūku sastāvdaļas. Pēc vēlēšanās var pievienot arī zaļumus - dilles vai ko citu. Nedrīkst pārspīlēt ar sīpolu daudzumu, jo tas padara visu saldu.
Cep uzkarsētā pannā, ar vidēji lielu eļļas daudzumu. Pēc cepšanas novietot pankūkas uz virtuves dvieļa, lai notecinātu eļļu. Atdzesē.
Mērce: sagriež dilles, pievieno klāt 50/50 krējumu un majonēzi, nedaudz kečupu (bet ne pārāk daudz, lai mērce nav skāba), garšvielas.

Ķirbju maize
1,5 glāzes cukura
150 g sviesta
2 glāzes rīvēta ķirbja
2 olas
2,5 glāzes miltu
1,5 tējkarotes sāls
paciņa cepampulvera
ķirbju sēklas pārkaisīšanai
Pagatavošana:
Sviestu saputo ar olām, cukuru, sāli un cepampulveri. Pieliek miltus un rīvētos ķirbjus. Masu liek ietaukotā veidnē (labi noder garenā klaipiņa forma), pārkaisa ar ķirbju sēklām un cep 180 grādos stundu. Lai labi garšo!

Un protams klasika - marinēti ķibji:
800gr ķirbja
Marinādei: 1l ūdens
700g cukura
5-8 smaržīgie pipari
15 krustnagliņas
2 kanēļa miziņas,
20-25g citronskābes ( es parasti garšoju un pielieku vairāk vai mazāk - tā, kā garšo man).
Ķirbi sagriež kubiņos un ieliek karstā jau uzvārītā marinādē. Vāra, kamēr uzsit burbuli un ķirbis sāk palikt caurspīdīgs. Ņem no uguns nost un uzreiz salej burciņās. Ja grib ziemai, tad pasterizē. Ja apēdīsies ātri - tad uz veselību!

Inese* - 2011-11-02 19:11
ai, paldies:))
tieši šobrīd ēdu salātus no- rīvēta ķirbja, rozīnēm, riekstiem un visu sajuktu ar medu.

Garžīgi pat tad, kad ēd trešo dienu pēc kārtas :)))

Zuze* - 2012-01-26 02:13
Šī zupa garšo pat tiem, kuri neēd ķirbi.

1. Sagriež gabaliņos 3 burkānus un 500 g ķirbja.

2. Katliņā ielej ūdeni, ieliek sagrieztos burkānus un 2 sagrieztus kartupeļus.

3. Kad burkāni un kartupeļi jau mīksti, pievieno sagriezto ķirbi. Vēl visu pavāra, kamēr ķirbji mīksti. Tad masu sablenderē. Ja šķiet, ka zupa pārāk bieza, pielej nedaudz ūdens.

4. Zupai pievieno vienu paciņu kausētō "Dzintara" sieru.

5. Uz pannas apcep 2 vidējus sīpolus un gabaliņu žāvētas gaļas. Tos pievieno katliņa saturam.( var , protams, arī bez gaļas)

6. Zupu pārkaisa ar zaļumiem un grauzdētām ķirbja sēklām.

ļoti, ļoti garda biezzupa.

Sofija* - 2012-01-26 02:30
Paldies par recepti! Man taisni viens ķirbītis uz palodzes.

litalita - 2012-01-26 19:55
Ja par ķirbjiem, tad man ar ir 1 tikko izmēģināta lieliska recepte:
Ķirbju un ingvera biezzupa.
500g ķirbja
100g kartupeļu
1 sīpols
1-2 ķiploka daiviņas
10 g ingvera
1 ēdamkar. olīveļļas
3/4 litra dārzeņu buljona
100g lēcu
50g grieķu jogurta(vai skābā krējuma vai kausētā siera Dzintars)
pipari, sāls
ķirbju sēklu eļļa Nomizo kartupeļus un ķirbi, sagriež nelielos gabaliņos. Sīpolu, ķiploku un ingveru arī nomizo un sīki sakapā. Katliņā sakarsē eļļu un mazliet apcep sīpolu, ķiploku un ingveru. Tad tos aplej ar karstu dārzeņu buljonu un liek vārīties, pievienojot arī gabaliņos sagriezto ķirbi un kartupeļus un lēcas.Uzliek vāku un vāra apm. 15 min., kamēr dārzeņi un lēcas mīksti. Tad zupu noņem no uguns un sablendē. Iekuļ jogurtu(vai sk. krējumu vai sieru), pieber sāli un piparus. Zupu lej šķīvjos un mazliet pārlej ar ķirbju sēklu eļļu.


Inese* - 2012-01-26 20:54
Cik interesanti, ka tikko kā gribēju meklēt šo rakstu, lai pievienotu vienu jaunu "atklājumu" (priekš sevis). Un skat raksts izcēlies pats:)

Mans jaunais atklājums saistīts ar bietēm un biežu dzērienu, kas esot mūsu pašu sentēvu recepte un palīdz asinsritei un imunitātei.

Trīslitru burkas apakšā ieliek svaigu, smalkos gabliņos sagrieztu bieti (kā 3-4 cm biezumā) un uzlej pāri dzīvo ūdeni.
Tad ļauj tam visam saburbuļot un ieraudzēties un pēc tam pašam pa sevi nomierināties (paiet kādas 4-5 dienas). Tad tur ledusskapī un dzer jebkura dzēriena vietā glāzēm vien.
Esot līdzīgām īpašībām kā sarkanvīns, bet tiem, kas nelieto alkoholu ir laba alternatīva sirdij un asinsvadiem. Piemēram, man :)


Atpakaļ