Pagātnes bēdīgās atmiņas


 Šodien man atkal ir vairākas tēmas, par kurām ar Tevi gribu parunāt.

Kāda no tām būs mīļa un patīkama, kāda ne visai, kāda kā atklājums, kāda kā secinājums.

 

Sākšu ar to, kura ne visai.

 

Biju Rīgā un gāju gar Okupācijas muzeju, kur pulcējās vairākas ārzemnieku grupas, varbūt arī grupas no Latvijas, nezinu. Un tad nu tā iedomājos, kāpēc gan mūsu galvaspilsētas viscentrālākajā vietā ir tāda piemiņas vieta tik ļoti nepatīkamam mūsu tautas notikumam.

Ienāca prātā man salīdzinājums, diez, ja mums ģimenē kādam būtu noticis kas ļoti traģisks, nu...nezinu...ielaušanās, apzagšana, kautiņi, izvarošana, bandītisms utt. Vai mēs tiešām šo notikumu safotografētu, bildes apkopotu albūmā vai izliktu pie sienas, un tad, kad pie mums ierastos ciemiņi, tad kopīgi mēs to visu pārskatītu vēlreiz un vai nu kopā šausminātos vai žēlotu iesaistītos cilvēkus, vai paši sevi.

Neticu, ka mēs tā darītu.

 

Es ticu, ka šis notikums tiktu cik vien var izanalizēts un saglābtas sekas, mēs mēģinātu atlabt, „salaizītu brūces”, izdarītu secinājumus un dzīvotu tālāk. Un visticamāk, ka no lieka negribētu par to runāt un runāt.

 

Un, ja mēs jau zinātu to kā strādā domas, un to, ka paši esam visu savā dzīvē radījuši un, protams, tas attiecas arī uz tautu un mūsu kopējām domām, tad zinātu arī to, kas un kā jāmaina domāšanā un attieksmē.

 

Es bezgalīgi mīlu Latviju un latviešus, bet goda vārds nesaprotu kādēļ tik ļoti jānoņemas ar tautas nepatīkamās un sāpīgās pagātnes atmiņu kultivēšanu.

Kā zināms, jo vairāk par kaut ko domājam, jo konkrētāk šie notikumi dzīvo.

Kāpēc nepalaist? Kādēļ neradīt ko gaišu un pozitīvu tā vietā?

 

Es jau saprotu, ka mums ir bijusi tāda audzināšana, un, ka tā ir „pareizi” darīt, bet tā kā mēs zinām arī to, kā strādā domas, tad diez vai vajadzētu kultivēt negatīvās.

 

Lūk, par šo visu domājot, man šķiet, ka jau skolās būtu jāpasniedz pozitīvās domāšanas un attieksmes programmas un savukārt ģimenēs tas būtu jāmāca bērniem kopš dzimšanas.

Ko Tu par to domā?

Vai domā?

Komentāri (9)  |  2010-07-01 08:21  |  Skatīts: 3734x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
laimina - 2010-07-01 19:53
Muzejs ir vajadzīgs tikai, lai pastastītu bērniem par Latvijas vēsturi. Es uzskatu, ka to var darīt arī ar grāmatām, bet ja bērnus aizved uz muzeju, viņiem tas vairāk paliek atmiņā. Viņiem stāsta par to cik agrāk bija slikti, un cik tagad ir labi. Varbūt muzeja mērķis ir likt bērniem novērtēt to, kas viņiem ir un izrādīt vairāk līdzcietības pret apkārtējiem cilvēkiem.
Bet taisnība jau vien Tev ir- šim muzejam nevajadzētu atrasties centrā. Tā vietā labāk būtu kāda skaista strūklaka vai atpūtas stūrītis...
Negatīvo cilvēki jau var atrast vienmēr un visur... :(

Inese* - 2010-07-01 21:24
Piekrītu, ka vēsture ir jāzin. Tāpat kā ģimenes stāsti, senču likteņi utt. Lai būtu cieņa, lai būtu izpratne par savām saknēm.
Bet vai tas jāuzzin tik skarbi?

Labāk būtu caur Latvju dainām, caur dziesmu svētkiem, caur skaisto, viedo. Piemēram, manu vecāku paaudze un viņu vecāki pieminēja ar lepnumu vecos Ulmaņlaikus. To visu es saprotu. Tas vairo lepnumu par tautu. Tas spēcina.

Bet ko labu dod caurskatīt šausmu notikumus?
Es atceros, ka bērnībā mūs veda ekskursijās uz Salaspili, Brestu vai vēlāk uz Osvencimu un tas īstenībā bija ļoti traumatiski. Pāris reizes līdz pat somātikai ar sliktu dūšu un ģībšanu (konkrēti man).
Domāju, ka varbūt tas tomēr nemaz nav tik nekaitīgi.

Nu....tas viss pārdomām.

Starp citu, psiholoģijā jau arī ir divas pieejas - ļoti daudz skolas balstītas tieši uz negatīvā pārdzīvojuma analizēšanu un vēlreiz un vēlreiz izdzīvošanu, līdz tas vairs netraucē būt tagaddnē.

Es vairāk esmu par to, ka pagātne jāpieņem kā paša izraisīta mācība un tā nav ne laba, ne slikta. Vienkārši jāsaprot kas bija jāiemācās. Tur nekas nav jādramatizē. Tur nav vēlreiz un vēlreiz jāiet cauri šai negatīvajai pieredzei.

Tādas tās manas pārdomas :)

īstenībā jau smaga šī tēma. Gandrīz vai netipiska manai mājas lapai ;)


Inese* - 2010-07-01 21:48
Vēl ir viena lieta, ko ne komentārā ne rakstā nepieminēju - ka cau okupāciju veidojot savu tēlu, Latvija pati nostājās "upura" lomā. Un kā mēs zinām no teorijas, kur "upuris", tur "tirāns".

Arī bērniem pēc iespējas mazāk vakjadzētu mācīt pieņemt "uzpura" lomu.
Un pašiem ar uzmanīties.

Dzīvei patīk mūs ik pa laikam pārbaudīt. Un ja zaudējam modrību, tad ļoti žigli var kļūt par uzpuri.

Bet varbūt tā jau ir citas sarunas vērta tēma;)


:) Baibiņa :)* - 2010-07-01 23:29
Inesīt!
Man pašai pagātnes tēma,atmiņas,domas(no tās pagātnes daļas,kas ir bijusi ne tā pozitīvākā...) ...ir pati sāpīgākā tēma! Diemžēl!
...un,es zinu, cik tas ir grūti par to nedomāt, neatcerēties....un arīdzan saprotu,ka tam vienkārši ir jātiek pāri!
Bet,tāpēc jau es mācos dzīvot uz pozitīvās nots...un,zinu uz ko es tiecos :) un esmu pārliecināta,ka man viss izdosies :)
Dzīve taču ir tik skaista! :)


Inese* - 2010-07-01 23:58
ak, Baibiņ. Tas jau tieši ir tas, ko mēs visi te mācamies - ar piedošanu tik pāri pagātnes notikumiem. Un tiešām nejau tādēļ, ka būt pozitīviem ir labais tonis ;)
Bet gan tādēļ, ka pārāk ļaujot sev kavēties negatīvo notikumu atmiņā mums var sanākt tā, ka sevis paliek žēl, vai uznāk dusmas uz to, kas tur it kā pie visa ir vainīgs, un tad aug aizvainojums, un kaut kur dziļi iekšā kremt, ka tā tas viss notika.

Un tas viss galīgi nav nekaitīgi.
Jo 1. aizvainojumi veido enerģijas plūsmas sabiezējumus, kas ar laiku var pārvērsties kādā slimībā (par to tieši mēs Veselības seminārā runājām) un 2. mums nevilšus sanāk nostāties "upura" lomā. Un tas mums atkal neder, jo ja vien gribam būt savas dzīves autori un radīt notikumus, kuri mums patīk, tad ar upura loma tam neder. Upuris pats nelemj. Upurim'jāpieņem tirāna noteikumi.

Bet Tu, Baibiņ, esi malacis un zinu, ka esi ļoti sapildīta ar mīlestību. Un uz Tevi vispār neattiecas stāsts par upuriem.
Tu esi savas dzīves saimniece un to mēs jau vienā citā stāstā apspriedām:)

Un dzīve tiešām ir skaista:)

Ruta* - 2010-07-05 20:32
Okupācijas muzejs vajadzīgs kaut vai tādēļ, lai šī pieredze neatkārtotos atkal un atkal. Jo tieksme atņemt, nevis nopelnīt, daudzos ir ļoti dzīva vienmēr un visos laikos. Šis muzejs vajadzīgs kā pateicības zīme tiem, kas Latviju saglabāja mums. Un muzejā nedzīvo. Tajā iegūst adekvātu informāciju. Pārējā laikā var priecāties, ja ir par ko (un ir jau gandrīz vienmēr) un skumt, ja kāds noskumis. Arī emocijām jābūt adekvātām. Visu laiku smaida tikai klīniski idioti. Garīgi veselu cilvēku pamatvērtība ir līdzsvarotībā un harmoniskā notiekošā uztverē.

Inese* - 2010-07-06 18:37
'Muzejā nedzīvo, tas taisnība, Ruta.
Tomēr der atcerēties, ka mūsu dzīvei nav tāda jēdziena kā "pērējā laikā" :)
Viss laiks, ko dzīvojam, ir mūsu.
Un katru mīļu brīdi tā ir mūsu izvēle ko domājam, kā rīkojamies, kādā vidē atrodamies, kā sevi pozicionējam, kādā lomā iejūtamies utt. (upura vai autora)

Mūsu tauta būs tik stipra, cik stipri būsim mēs katrs pats. Ja būsim lepni ar to, kas sasniegts, ja priecāsimies par savu un citu veiksmi, ja skaidri redzēsim nākotni un būs mums mērķi un ideāli, tad vēstures zināšanas šo stabilitāti un veselumu tikai papildinās. Arī zināšanas par okupāciju.
Savukārt, ja savā pagātnē cilvēki meklēs attaisnojumu šodienas neveiksmēm - tad uzreiz tā ir "upura loma" un sanāk it kā kāds cits ir atbildīgs par to, kas ar mums notiek.
Īstenībā jau jābūt uzmanīgiem ar to skatīšanos atpakaļ.
It sevišķi, ja gribam sākt jaunu periodu un dzīvot savādāk, laimīgāk.
Cilvēkam ir tieksme meklēt attaisnojumus kāpēc kas nesanāk. Un tad, redz, tāda ne visai laba pagātne der kā attaisnojums.

Varam par to parunāt vēl :)





Ruta* - 2010-07-09 22:50
Ja kādi konkrēti cilvēki raduši visā vainot citus/atšķirīgos/pagātni/valdību utt., tad muzeja likvidēšana tiem noteikti nepalīdzēs. Jūs jau nu labāk par mani zināt, ka tā ir cita veida problēma (vēl to zināja arī vissenākie reliģiskie riti, ka upurdzīvnieks izdzenams tuksnesī un tālāk ejams attīrītu skatu). Bet pirms tam viņi tomēr publiskoja tās kļūdas, kas tai tuksnesī aiznesamas. Par laiku runāt šādās kategorijās, manuprāt, ir tautoloģija. Tiesa gan, pēdējie atomfiziķu atklājumi sniedz cerību par šo dimensiju gūt jaunu un interesantu informāciju. Lai veicas!

Haika* - 2010-09-23 21:35
Cik brīnišķīgs raksts!
Tas pa lielam atspoguļo to, ko es domāju, tikai neprotu tik precīzi (un skaisti :)) priekš sevis noformulēt. Piekrītu katram vārdam (visam, visam, pat par Salaspili, Brestu - trāpīgāk nevar pateikt) un aiz katra teikuma saku "ĀMEN" :)
Neesmu no "tiltu dedzinātājām" , bet labāk dzīvoju tagadnē ar skatu uz gaišo nākotni :)



Atpakaļ